طبیعت/منابع طبیعی:

تعرفه تبلیغات در سایت

موضوعات وب

آرشیو مطالب

امکانات وب

بسم الله الرحمن الرحیم

قابلیت بیابانهای ایران

پتانسیل و قابلیت های بیابانهای ایران :


بیابان با همه خشونت ظاهری و برخلاف تصور عامه، اگر چه تولیدات گیاهی اندکی دارد ولی پتانسیل های تولیدی دیگری در خود نهفته دارد که اگر به درستی شناخته شده و مورد بهره برداری قرار گیرد در جهت مهار بیابان زایی نیز گامهای مفیدی برداشته خواهد شد. زمینه مناسب اقلیمی و تابش آفتاب در بیشتر مناطق و در اکثر فصول سال همچنین مناطق واجد پتانسیل بالای باد و قابلیت های تولید انرژی زمین گرمایی در ایران زمینه لازم و مناسبی برای استفاده و گسترش انرژیهای نو و پاک را حتی در مناطق بیابانی فراهم آورده است هرچند در راه به کارگیری انرژیهای نو نیز بعضا موانع و مشکلاتی به چشم می خورد که یکی از این موانع وجود نفت ارزان در کشور است از طرفی عدم شناخت انرژیهای نو و مجهول ماندن مزایای آن توسط مردم و مسئولین نیز، پرداختن به اینگونه انرژیها را کم اهمیت جلوه داده و مانع ایجاد زمینه دستیابی همه جانبه به این پدیده با ارزش شده است. برای رفع این موانع، بومی کردن انرژیهای نو و فرهنگ سازی در خصوص استفاده از آن باید در اولویت های اصلی برنامه ریزی کلان کشور قرار گیرد. اینک به شرح برخی از این قابلیت ها پرداخته می شود:

 

کل مطلب در ادامه ی مطلب:

نویسنده : محمد حسین بازدید : 1316 تاريخ : چهارشنبه 14 تير 1391 ساعت: 19:10
برچسب‌ها : قابلیت,ایران,بیابان,ها,گرما,طاقت فرسا,مفید,باور نکردنی,انرژی,خورسیدی,برق,شن,ها,ماسه,باد,سرما]باران,بدون,دور,کویر,دریا,بیابان,دشت,

بسم الله الرحمن الرحیم

 

انرژی خورشیدی عظیم ترین منبع انرژی در جهان است. این انرژی پاک، ارزان و بی پایان بوده و در بیشتر مناطق کره زمین قابل استحصال می باشد. محدودیت منابع فسیلی و پیامدهای حاصل از تغییرات زیست محیطی و آب و هوای جهانی، فرصتهای مناسبی را برای رقابت انرژی خورشیدی با انرژیهای فسیلی خصوصا در کشورهایی با پتانسیل بالای تابش ایجاد نموده است. سیستمهای انرژی خورشیدی، فنآوریهای جدیدی هستند که برای تامین گرما، آب گرم، الکتریسیته و حتی سرمایش منازل مسکونی، مراکز تجاری و صنعتی بکار می روند. فنآوریهای حرارتی خورشیدی به دو بخش نیروگاههای حرارتی خورشیدی و کاربردهای غیر نیروگاهی سیستمهای خورشیدی تقسیم بندی می شوند. نیروگاههای حرارتی خورشیدی از تابش مستقیم خورشید (DNI) استفاده می کنند. این بخش از تابش خورشید توسط ابرها، دود یا گرد و غبار منحرف نمی شود. بنابراین، نیروگاههای حرارتی- خورشیدی باید در مناطقی که از تابش مناسب خورشید برخوردار هستند ساخته شوند. سایتهای مناسب برای ساخت نیروگاههای خورشیدی از تابش خورشید 2000 کیلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند، مناطق مناسب تر جهت احداث این نوع نیروگاهها از تابشی بیش از 2800 کیلوات ساعت بر هر متر مربع (kWh/m2y) سالانه برخوردار هستند. به طور معمول نقاطی برای این سایتها مناسب هستند که آب و هوا و گیاهان منطقه رطوبت و گرد وغبار زیادی را در اتمسفر ایجاد نمی کنند مانند استپها، بوته زار، صحراهای نیمه خشک و صحراها که به طور معمول در عرض جغرافیایی شمال یا جنوب کمتر از 40 درجه قرار دارند.
از مناطق مستعد می توان به جنوب غربی ایالات متحده آمریکا، کشورهای مدیترانه ای اروپا، خاور میانه و خاور نزدیک، ایران و صحراهای هند، پاکستان، چین و استرالیا اشاره نمود. در بسیاری از مناطق جهان می توان با استفاده از تکنولوژیهای حرارتی-خورشیدی در مساحت یک کیلو متر مربع از زمین، 100 الی 300 گیگاوات ساعت الکتریسیته خورشیدی تولید نمود. این مقدار معادل تولید سالانه نیروگاههای متداول فسیلی، زغال سنگ یا گازی با ظرفیت 50 مگاوات در بار متوسط است.

 

کل مطلب در ادامه ی مطلب:

نویسنده : محمد حسین بازدید : 1121 تاريخ : چهارشنبه 14 تير 1391 ساعت: 19:11
برچسب‌ها : انرژی,قابلیت,نیرو,خورشید,خورشیدی,سالم,پاکیزه,ایران,سازمان,نور,گرما,تولید,گران,ارزان,بسیار مفید,مفید,سود آور,

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :